ankarada okçuluk

Yıldırım Okçuluk İhtisas Spor Kulübü

Şampiyonların adresi...

Takvim

Okçuluk

ATA SPORU OKÇULUK

Okçuluğun insanlık tarihinin en eski çağlarına kadar inen uzun bir geçmişi vardır. Basit el baltalarından sonra, ok ve yayla ilgili buluntular ilk defa genç paleolitik çağda (MÖ.35000-10000) yeni bir gelişme olarak karşımıza çıkmaktadır. Bilinen en eski yay buluntusu ise meseolitik çağa, buzullar sonrası bulunan 150cm boyunda karaağaçtan yapılmış ve kabzesi inceltilmiş olan bu yay analize göre MÖ.5000 ‘li yıllara aittir.

Türklerde okçuluğun ve özellikle atlı okçuluğun önemi tarih öncesi zamanlara kadar uzanır. Yaklaşık M.Ö. 5000'den itibaren Altay ve Tanrı Dağları ve çevresinde ortaya çıkan, daha sonra da İç Asya’ya tamamen egemen olan "Atlı Bozkır Kültüründe" atlara ve okçuluğa büyük önem verilmektedir. Tarihteki Türk atlı okçuları, dört nala giderken eyer üstünde dönüp arkaya ok atarak hedefe tam isabet ettirme ustalıklarıyla tanınmışlardır. Uluslararası literatürde "Part Atışı" olarak isimlendirilen at üzerinde geriye doğru yapılan ok atışının en başarılı ve en ünlü uygulayıcıları Türkler olmuşlardır. Bu özellikleri ile destanlara konu olmuşlardır. Orta Asya'da geçim kaynağı ve askerî tatbikat niteliği olan sürek avları, Türk atlı okçuluğunun gelişmesini sağlamış; Türkler bu becerilerini Orta Asya'dan Anadolu'ya taşımışlardır.

Savaşçılık, avcılık, sporculuk gibi alanların dışında sosyal alanda da okçuluk önem teşkil etmiştir. Örneğin askeri bayramlarda, dinsel törenlerde çeşitli sportif okçuluk yarışmaları toplumsal hayatta yer almıştır. Avrasya coğrafyasında göçebe yaşayan Türklerin ok ve yay yapımında kullanılan özel malzeme ve teknikleri gizli bir şekilde usta-çırak yoluyla nesilden nesile aktarması, teknolojik fark sayesinde yerleşik halklara karşı Türklere üstünlük sağlamış ve silah üreticisiyle ailesine sosyal yaşamda seçkinlik kazandırmıştır. Üretilen üstün kaliteli Türk yayları 200 yıl kullanılabilmiştir. Ağaç yayın iskeletini teşkil etmiş, kolların iç ve dış yüzeylerini, boynuz ve sinir gibi organik maddelerle kaplayarak kompozit bir yapı oluşturulmuş, yayın gücü ve esnekliği boynuz ve sinir oranı değiştirilerek istenildiği gibi ayarlanabilmiştir.

Türklerin ok ve yayı ustalıkla kullanmalarına en büyük örnek I. Haçlı seferi (1097) 600.000 kişilik Avrupa kuvvetine karşılık 150.000 kişilik Türk kuvvetiyle karşılaşmalarında bir meydan muharebesine girmeden ok ve yay ile 500.000 kişilik haçlı ordusu imha edilmiştir.

OSMANLI DÖNEMİ OKÇULUK

Ortaçağ'dan 19. yüzyıla kadar Türk okçuluğu atış tekniği ve silah olarak büyük gelişim göstermiştir. 15. yüzyılın ikinci yarısından itibaren okçuluk Osmanlı'da planlı ve düzenli bir spor faaliyeti olarak yapılmıştır, bu amaçla da "ok meydanı" isminde 38 büyük meydan tahsis edilmiştir. Ok meydanlarının kendilerine ait ödenekleri, idarecileri, hizmetlileri vardı ve buralarda sporcular ikamet etmekte, antrenmanlar ve yarışmalar düzenlenmekteydi. Ok meydanları arasında en eskisi Edirne olmak üzere, en bilinen ve en büyükleri arasında İstanbul'daki Okmeydanı, Gelibolu, Bursa yer almıştır. Fatih Sultan Mehmet tarafından İstanbul'un fethinden sonra, alan sahiplerinden alınıp resmî olarak okçuluk sporu hizmetine verilmiştir. Sultan fermanı ile alanın sınırları belirlenerek, alana tırnaklı hayvan sokulması, ölü gömülmesi, ev yapılması ve alanda kuş uçurtulması yasaklanmıştır. Tesislerin açılışı Hıdırellez'de (6 Mayıs), kapanışı Ruz-ı Kasım'da (Kasım) yapılırdı. Pazartesi ve perşembe günleri de müsabakalar ve atışlar yapılmaktaydı. Müsabaka ve çalışmalar dışındaki günlerde de sporcular meşk (serbest çalışma) yaparlardı. Osmanlıda okçuluk;

1. Hedef okçuluğu · Kabak Atışı: Yüksek direğe dikilen kabağa dört nala koşan atla yapılan atıştır. · Puta: Deriden yapılmış içi pamuk çekirdeği ve talaşla dolu armut biçimindeki ok hedefidir. 165-265m uzağa dikilerek atış yapılır.

2. Menzil okçuluğu Hem uzağa ok atmak hem de hedefi vurmak amacıyla yapılırdı.En uzağa ok atan okçunun okunun düştüğü yere menzil taşı dikilerek okçunun ismi verilirdi.

Bu yarışmalar bir güç göstergesi olmuştur. En fazla menzil taşı (50 adet) İstanbul’daki ok meydanındadır. Bilinen en uzun menzil 1510 yılında Tozkoparan İskender’in attığı 1270 gez yaklaşık 838 metredir.( 1 gez 66 cm’dir) Osmanlıda okçuluk siciline yazılabilmek için en az 900 gez (514m) mesafeye ok atılması gerekirmiş.

GÜNÜMÜZDE OKÇULUK

Olimpik bir spordur. Klasik yay ve makaralı yaylar kullanılarak yapılabilir. Bay ve bayanların rahatlıkla yapabileceği elit bir spor dalıdır.

Okçuluk;

·Açık Hava Hedef Okçuluğu (30m-50m-70m-90m)

· Salon Hedef Okçuluğu (18m)

· Field Okçuluğu

·Ski Okçuluğu (Kayaklı Okçuluk) yapılmaktadır.

Okçuluk yarışmaları resmi ve özel yarışmalar olarak düzenlenebilir. Sporcular il içi, bölgeler arası, kulüpler arası, ulusal ve uluslar arası müsabakalara yaş kategorilerine göre katılabilir.

KİMLER BU SPORU YAPABİLİR?

Okçuluğu ;

Ø Hobi olarak spor yapmak,

Ø Milli sporcu olmak,

Ø Stres atmak ,

Ø Eğlenmek için yapabilirsiniz.

Okçuluk sporunu 7 -90 yaş arasındaki tüm bireyler yapabilir.

OKÇULUK SPORUNUN FAYDALARI

Kişiye özgüven, disiplin,koordinasyon, prestij ve heyecan sağlarken sosyal bir ortam kazandırır.

• Amaçlı, planlı, düzenli ve bilimsel çalışmayı öğretir.

• Dikkatin bir yöne odaklanmasını sağlar ve uzun süreli konsantrasyon kazandırır.

• Sabretmeyi ve sabırlı çalışmayı öğretir.

• Başarmak için ilk önce kendimizi aşmak gerektiğini öğretir.

• Sürekli mücadeleyi, pes etmemeyi ve hiç yılmama yetisini kişiye kazandırır.

• En büyük rakibin ve geçmesi gereken tek kişinin kendisi olduğunu öğretir.

• Kişinin zihinsel düşüncesiyle fiziki hareketlerini olumlu yönde geliştirebileceğini öğretir.

• Sürekli dik vaziyette ok atıldığı için, vücudun doğal postürünün kazanılmasını sağlar.

• Vücuda uzun süreli dayanıklılık kazandırır.

• Tüm vücut kaslarını güçlendirir.

• Aynı anda birçok hareketi kontrol altında çalıştırabilmeyi öğrenirken, beyni daha fazla çalıştırıp sürekli zinde tutar.

• Zihinsel antrenmanların sonunda; hafıza, algılama, hissedebilme, hareketlerimizi kontrol altında yapabilme gibi birçok yetimizi çok fazla geliştirir.

• Kuvvete karşı vücudunu dengeli ve koordineli kullanmayı öğretir.

• Milli sporcu olursanız, üniversitede eğitim ve burs hakkı kazandırır.

 

OKÇULUK MALZEMELERİ

KLASİK YAY MALZEMELERİ   MAKARALI YAY MALZEMELERİ

· ISINMA LASTİĞİ                · ISINMA LASTİĞİ

· KLASİK YAY                       · MAKARALI YAY

· PARMAKLIK                       · TETİK

· KOLLUK                            · KOLLUK

· PARMAK İPİ                      · PARMAK İPİ

· SADAK                              · SADAK  

· OKLAR                              · OKLAR

 

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam13
Toplam Ziyaret148736
Hava Durumu